НОВОПСКОВСЬКА об’єднана територіальна громада: результати аналізу стратегічних документів.
Люди з інвалідністю продовжують зіштовхуватись із значними перешкодами для реалізації ними прав людини. Перешкоди для участі в прийнятті рішень пов’язані із недоступністю середовища, недостатніми знаннями, а також стереотипами та упередженнями щодо осіб з інвалідністю. Ці перешкоди успадкували й територіальні громади, в першу чергу сільські та селищні.
Покращити ситуацію участі людей з інвалідністю у прийнятті рішень на місцевому рівні цілком можливо, але для цього необхідно оцінити рівень перешкод та вжити заходів для їх усунення. Експерти та експертки проекту «Нічого для нас без нас: участь людей з інвалідністю у прийнятті рішень на місцевому рівні» здійснили оцінку Стратегії розвитку Новопсковської селищної об’єднаної територіальної громади на період до 2025 року щодо врахування в стратегічному документі питань інвалідності та підготували низку рекомендацій.
В першу чергу, у стратегічному документі громади фактично не відображено питань перешкод для людей з інвалідністю. Тут мова йде про SWOT-аналіз до різних напрямів. Наприклад, в слабких сторонах немає питань недоступності інфраструктури. Очевидно, що якщо в слабких сторонах таке питання не відображено, то навряд і будуть плануватись заходи для покращення ситуації.
Експерти та експертки проекту надали свої рекомендації й до оперативних цілей В.1.2. Затвердження Статуту та залучення громадськості до управління громадою та В.1.5. Розширення каналів інформування населення про події та виклики ОТГ. Зокрема, проводити всі публічні заходи в громаді в доступних для маломобільних груп населення приміщеннях; забезпечувати доступним транспортом учасників публічних заходів з числа МГН; поширювати інформацію про публічні заходи, що відбуваються в громаді в доступні для людей з інвалідністю способи; забезпечення перекладу на українську жестову мову офіційних повідомлень від громади, що транслюються через телебачення або через онлайн-трансляцію; створення консультативно-дорадчого органу з питань інвалідності.
Стратегічна ціль В.2. Енергоефективна та комфортна для проживання громада також стала предметом обговорення. Вкрай важливо щоб питання доступності для МГН стали частиною будь-яких заходів з ремонту, реконструкції чи будівництва. Наприклад, заміна дверей, що передбачена в межах заходів із створення енергоефективної інфраструктури закладів освіти, має відбуватись з урахуванням вимог ДБН, що передбачає встановлення дверей шириною не менше 85-90 сантиметрів.
У сфері заходів з розвитку освіти в громаді також надано низку рекомендацій, таких як: оцінка доступності опорної школи та розробка плану заходів на створення умов доступності; шкільний автобус, який має бути придбаним для Осиніських шкіл має бути доступним для перевезення дітей з інвалідністю; для залучення дітей до позашкільної освіти необхідно вжити додаткових заходів – доступність приміщень, довезення учнів та підготовка фахівців до роботи з дітьми різних нозологій.
Позитивно оцінено планування діяльності громади в напрямі забезпечення соціального захисту дітей різних категорій, створення та організація роботи Центру соціально-психологічної допомоги, а також запровадження інклюзивної освіти.
Новопсковська громада отримала й додаткові пропозиції. Так запропоновано розробити стратегічну ціль B.7. Створення рівних можливостей для людей з інвалідністю в громаді. До цієї цілі запропоновано розробити дві оперативні цілі: B.7.1. Створення рівних умов для реалізації прав людей з інвалідністю та B.7.2. Навчання з питань інвалідності. У межах відповідної стратегічної цілі необхідно узагальнити дані щодо людей з інвалідністю (кількість таких людей, вік, стать, нозологія) та вивчити умови, в яких вони проживають, зокрема доступність їхнього житла. Проведення моніторингів доступності об’єктів в громаді, в першу чергу об’єктів соціальної інфраструктури, дозволить оцінити можливість отримання людьми з інвалідністю послуг на рівні з іншими. Розробка та затвердження політик доступності та щорічних планів заходів для створення умов доступності відповідно до вивченої потреби, поступово забезпечить реалізацію прав людьми з інвалідністю в громаді.
Експерти та експертки Луганської обласної молодіжної громадської організації Східного Донбасу «АМІ-Схід» щиро вдячні керівництву Новопсковської ОТГ за відкритість, за пророблену роботу щодо захисту прав людей з інвалідністю та за готовність й надалі працювати в цьому напрямку.